Noi suntem plămădiți, din aluat divin,
Dospit, precum se știe, cu lacrimi și venin;
Amar e peste tot, ia seama, nu uita,
Că și veninu-i leac, la boala mea, și-a ta….
Cu trudnicele mâini, cu frunțile plecate,
Tânjim dupa un mâine, din zări îndepărtate;
Și-această așteptare, ne-apasă, și mai tare,
Cănd țara geme-n lacrimi, și-n sărăcie mare;
Suntem tăcuți, orbiți de-atâta sărăcie
Și sărăcim pe plaiuri, la fel și în câmpie;
De-om sta, cuminti, vom spune: Adio, scump meleag,
Aici, străinu-i domn, iar tu, român…pribeag!
,, Deșteaptă-te , române!”, precum spunea poetul;
În dragostea de țară, acolo e secretul,
În bucuria vieții, și-a crezului deplin…
Domn să fie românul, iar cel străin…străin!
Sursa foto: http://dreamdesigner.ro/wp-content/uploads/2015/09/refuz.jpg