Ion ȚoanțăIon Țoanță
28.01.2016

Sunrise Symphony

Suntem

doar două viori

într-o orchestră fără nume,

cu ochii trişti,

fără identitate anume,

eu, vioara a şaptea,

tu, vioara a cincea,

scârţâim frenetic

simfonie după simfonie,

privind hipnotizaţi

mâinile unui dirijor

agitându-se robotic,

de nu vom fugi

departe de orchestra asta

fără nume,

ne vom macera sufletele

într-o mare de întuneric,

vino să căutăm

raza de soare,

priveşte,

se naşte răsăritul!

Te bagi?

Sursa foto: http://2.bp.blogspot.com/