Angi CristeaAngi Cristea
07.06.2016

Selfie cu moartea

Marginea de lume unde trăiesc are nevoie

de profeți ca de aer!

Aici se construiesc parcări subterane

de parcă ne-ar lua cu asediu imigranții.

În toate diminețile excavatoare

nivelează asfaltul, florăresele udă

bulevardele, iar birocrații citesc matrimoniale online.

 

Dragostea este atât de aridă aici!

Cuiburi de berze populează suburbiile.

Ziariști feroce trag câte un fum

fix în fața biroului, în timp ce

la postul local primarul inaugurează un eveniment.

SMURD-ul concurează cu DNA-ul

la capitolul promptitudine, iar

țiganii se mută pe

via Toledo.

 

Sărbătorile țin câte trei zile.

Orășenii beau vin de buturugă

păstrat în cămările de la bloc.

Biblioteca este deschisă până

la cinci, exact până la ora când

niște poeți

lansează volume colectiv

despre cum să fii artist într-un

timp când îți faci selfie cu moartea.

Sursa foto: pinterest.com