Gina ZahariaGina Zaharia
27.10.2015

Poveste de-o secundă

O secundă-n bob de rouă se topea în zi de vară

Când zări, în lanul verde, ceasul unei stări de seară;

Ea gonea spre râuri limpezi, n-avea drum prin preajma lui,

El – ceas prăfuit şi singur, ea, secunda nimănui…

 

Peste drum toţi grănicerii s-adunaseră la sfadă.

Aveau ordin să distrugă clipele de promenadă!

Cine, ce-ar avea cu mine? se-ntrebă ţesându-şi fire,

Nu prezint niciun pericol, sunt doar strop întru zidire!

 

Și zbură cu mii de fluturi, peste jocu-ameţitor

Dovedind că niciodată n-o să stea în preajma lor;

O atrase ticăitul unui ceas dintr-un refren,

Dar închise-ndată ochii. Era cântec din infern!

 

Zarvă mare, tropot iute, cadenţau cu toţii-n cor,

Numai ceasul de pe munte fluiera încetişor,

Ca un susur de legendă împletea cascade noi,

Căutând, la umbra lunii, pace pentru amândoi.

 

Vino, se-auzea prin lacrimi, vocea-i stinsă de ruine,

Eşti secunda vieţii mele, vino să trăieşti în mine!

M-am oprit în timp sălbatic, te aştept de peste-un veac,

Nu mă simţi că fără tine sunt mereu tot mai sărac?

 

Se-nălţă în valuri scumpe, ea secundă între stepe

Căutând în grabă ace, pregătită să înţepe;

Dar văzu pe pragul vremii calendarul de aramă

Strălucind în strai de gală, de ce oare să se teamă?

 

S-a făcut tăcere mare, grănicerii-au obosit;

Îşi luă zborul şi grăbită,-n ceasul vechi a poposit.

Nu te teme, zise-o voce răguşită de chemare,

Iată, locul tău e veşnic îmbrăcat în sărbătoare!

 

Vino să culegem vise, să le dăm stropi de izbândă,

Soarta noastră-i o pecete pe oglinda lumii crudă!

Dacă?… se-ntrebă secunda, poate doar mi s-a părut…

Iară ceasul nu-i răspunse şi-o atinse c-un sărut.

 

Lângă ei cântau deodată toate stelele în cor,

În cămăşi de dor brodate se-mbătau lângă izvor,

A trecut o veşnicie, cât să-şi spună nemurirea;

Iar secunda din poveste făcu pact cu fericirea.

 

Erau ei, un munte mare în cetatea viselor,

Ea purta cărarea-n suflet, el în vârful crestelor,

Se jucau cu depărtarea, făceau bulgări de lumină,

Dar în vadul de credință s-a pitit o stea străină.

 

N-au văzut cum grănicerii, la apel, în prag de seară,

Plănuiau în şapte feluri să-i topească-n nopţi de ceară;

S-au trezit într-o trăsură, ea – regină pe apus

El – un tropot de legendă ce mergea în sens opus.

 

Se zăresc în pragul nopţii, au ferestrele-nghețate.

Soarele scrie-o poveste despre poduri suspendate;

O citesc cu voce tare,  ea și-a prins în piept o arcă.

El o urcă-n calendare. E povestea lor săracă…

 

Foto: popsugar.com