„Noi rătăcim cu toţii ca nişte oi, fiecare îşi vede de drumul lui….”
numai tu pe cale cu-n Demiurg
în mod subtil mă vrei
cum vinul alunecă în sânge
și-n fiecare glob de jar pe floare plânge
ca-n decolteul scăpat Evei
din coapsa de chin a barierei
raiul spre adâncul viței fără remușcare se înfrânge
în mod subtil mă vrei
cum vinul alunecă în sânge
la liziera frenetică a umbrei
cu mintea tandră gândul străfunduri atinge
vulcanul nebun pe drumul anticamerei
margini dureri și depărtări învinge
din lutul spiritului în mod subtil mă vrei
Imagine de pe: sorinplaton.wordpress.com