din particulele luminoase ale sângelui
modelez pasărea lui Brâncuși
zborul vibrează în lut
simt caii de la Letea bântuindu-mă
visele sunt doar o umbră a universului
vie albastră ruptă de cer
mâine din picioarele mele vor crește copaci
când vei scrie te va orbi lumina care curge din trunchiuri
hai să ne ținem de mână pe planeta micului prinț
vezi stelele ce se sărută pe lac?
cândva eram noi
albi de sinceritate
iubesc timpul care sapă în nisip
nu risipesc lumina dintre coapse
te vei naște în palmele mele
și ca o minge de foc te vei așeza în stern
nu va mai muri nimeni de singurătate
cu luna între omoplați