În preajma Ta aș vrea să-mi trăiesc
primele clipe din viață,
să mă înveți Tu cum să simt frumos,
fiecare secundă să-mi pară un pas
spre cer
și fiecare vis
o picătură de Lumină.
Vreau să mă înveți Tu
cum să mângâi florile
așa încât să nu moară niciodată,
cum să privesc fluturii
ca să pot deprinde zborul,
cum să-mi cresc aripi
pentru a ne putea înălța către nori..
Învață-mă Tu
cum să trec prin această lume
fără să simt că nu ești lângă mine,
fără să-mi fie dor de Tine,
fără să Te caut,
fără să Te strig,
fără să Te iubesc.
Și dacă Ți se pare
că seninul din ochii mei
poate să-Ți fie, uneori,
veșmânt pentru suflet,
învață-mă Tu cum să-mi alung
neliniștea și teama că
prea devreme,
m-am irosit.
Sursa foto: gtgospel.ro