cu picioarele terestre,
vinovat de a fi surâs unui alt zâmbet,
am înotat până la
pianul dezacordat
înțepenit pe scara interioară
a naufragiului
iubirii noastre,
înfuniată acolo,
la cheremul claviaturii îndoielilor
furtunilor tale,
azi nici măcar ele împlinibile
de’atâta pedeapsă.
a fost deșirant…
și totuși… o clipă doar dacă aș fi fost
mai inspirat-franțuzit,
ar fi putut fi chiar désirant…
dar așa, iubindu’te,
te las tot mereu
să mă gonești,
și mă amuz punând la încercare
răbdarea mareei.
Oare mă va lăsa,
să’mi iau lumile’n cap
în largurile ei,
și să te mușc
de’acolo de unde clavicula sprijină
echilibrul omenirei,
o singură și ultimă dată
numai
ca să povestesc
cum a fost,
după ce mă voi reîncarna
încă de vreo trei ori ?
Oare ?
până atunci merg să
boxez un tango.
Luna plină
mă’ndeamnă la smerenie
până la înțepenirea balansului,
pentru că,
Da,
ai dreptate,
construcția mea mentală e nătângă,
e chiar schela
care se va prăbuși
în curând.
Pofitm? ți’am necăjit mândria ?
fie.
răzbună’te atunci!
povestește’mă lumii așa cum sunt.
Sursa foto: http://image.stirileprotv.ro/media/images/600×375/Sep2014/61572268.jpg