Mi-e sufletul închis într-un cristal.
Dacă privești prin el vezi curcubeie,
Izvoare verzi din care nimfe vin să beie,
Spălîndu-și fluturii și curul ideal;
Stau doar pe brînci și-așteaptă printre mure,
Vreun cerb, vreun zmeu sau poate chiar un înger
Să le-nfășoare-n șoapte și-n răsfrîngeri
Spre a le face-apoi, moi, să îndure
Cele mai strașnice și îndelungi alaiuri
De fauni laudînd sînii din naiuri
În timp ce roua crește-n mari nămeți pe plaiuri,
Ademenită de privighetori și grauri,
Linsă cu poftă, de pe brusturi, de balauri…
Căci Dumnezeu e bun și ne învață
Plăcerile, de dis-de-dimineață,
Ca să le ținem minte-o-ntreagă viață…