Emil Brumaru
05.11.2015

Elegie de-octombrie

Oh! stivele de lemne din Dolhasca!
Drujbe răgeau, cînta în Șomuz broasca,

Roua se clătina beată pe brusturi,
Butoaiele își clocoteau tari musturi

Și Sultănica își păzea cantonul,
În uniforma cefere, cu fanionul

Ei galben cum erau galbeni dovlecii
Frumoși și mari pe marginea potecii

Pe care mă duceam pîn’ la fîntînă
Să-ți fie apa din găleată la-ndemînă,

Cînd tu făceai clătite cu mărar
Iar eu chifteam de poezii pline de har

Și-i așteptam pe Țepe și Dimov
Să înjghebăm la Popa Roată-o bîză mov…

Adică cine dă, să-ți rupă coasta,
Să fii oniric cu tot cu nevasta!

Și ca să îmi mențin în suflet vlaga

Împrumutam de la bătrînul Arșinel pe Blaga…

O, “Trilogii”, Fundațiile Regale

Îmi fulgerau vieața c-o lumină moale!

 

Foto: Andi Spot