S-a stins o babă-n sat. Nimic fatal.
Avea şi ani destui, era schiloadă,
Mai bine că s-a dus; de la un timp
Abia putea, săraca, să mai vadă.
„Şi-apoi, ce-i drept, a cam trăit destul;
Şi-a îngropat bărbatul şi-un nepot
De parcă o uitase Dumnezeu.
Mai bine că s-a dus. Aşa socot!„
Ei, da’ şi eu m-am ostenit ceva”,
Făcu groparul, mai turnându-şi vin.
„Se sapă greu pe ger şi de-aşa chin
Vă faceţi milă de-un bănuţ în plus”.
„Acuma, că s-a dus, vă rog frumos”,
(Grăi printre meseni o întrebare),
„Veţi scoate casa asta la vânzare
Sau o păstraţi şi voi pentru nepoţi?”
„Da, o s-o vindem. N-are niciun rost”,
Rosti de sub batic distinsa noră.
„Noi suntem ocupaţi, mai mult de-o oră
De două ori pe an, pe-aici n-am stat”.
În colţul prispei, în ghiveciul strâmb,
O floare de muşcată înflorea
Şi-n lanţ, bătrânul câine scheuna
De timp, de foame şi de gerul lung.
La cimitir, pe deal, spre asfinţit,
Când parastasu-abia ce se stârnise,
Un înger pustiit petale ninse
Şi lemnul crucii se pierdu-n ninsori.
Foto: Camelia Radulian