Mi-am amintit, într-una dintre nopțile
cu ochii lipiți de timp,
de o imagine care și-a întins brațele din copilărie
până dincolo de aripa unui înger.
M-am suit călare pe gând
ca pe un cal măiestru
și mi-am vizitat propria viață, pipăind,
cu ochii de acum, pământul pe care îl calc
de parcă aș păși pe drumul bătut cu inima dintru începuturi.
Am zărit cum talpa vieții
împingea peste margine limanul amiezii,
am văzut cum se încuia,
între umbre, licărirea ce bântuia înserarea.
Probabil, de atunci, am început
să creez acest spațiu
în care păstrez pe linia orizontului
dansul între apropiere și depărtare,
ca într-o duminică.