Primăvara a năvălit peste noi mai devreme
Și am tăiat târziu vița de vie.
Am retezat-o așa cum trebuie, pe viu
La fiecare trei noduri
Cum cer regulile execuțiilor celor nevinovați.
Dar azi a-nceput să plângă din toate capetele.
Știu, e doar apă suptă din pământ
Dar eu mă simt un călău nepriceput
Fără glugă.