Adrian G. RomilaAdrian G. Romila
25.12.2015

Douăsprezece comentarii la colind

Dacă omul L-a născut pe Dumnezeu, moartea și nașterea sunt doar praguri.

Dacă omul L-a născut pe Dumnezeu, o mare veste le-a copleșit pe celelalte.

Dacă omul L-a născut pe Dumnezeu, cel puțin un înger a avut dreptate.

Dacă omul L-a născut pe Dumnezeu, înseamnă că omul e altcineva.

Dacă omul L-a născut pe Dumnezeu, atunci cerul nu-i dincolo de pământ.

Dacă omul L-a născut pe Dumnezeu, slăviți sunt Un anume Prunc și Fecioara care l-a purtat.

Dacă omul L-a născut pe Dumnezeu, duhul Lui n-a plecat niciodată dintre noi.

Dacă omul L-a născut pe Dumnezeu, o iesle umilă e capătul din stânga al istoriei.

Dacă omul L-a născut pe Dumnezeu, n-au rămas multe lucruri imposibile.

Dacă omul L-a născut pe Dumnezeu, trei înțelepți de departe au descoperit, odinioară, piatra din capul unghiului.

Dacă omul L-a născut pe Dumnezeu, Îl poate păstra pururi înlăuntrul său.

Dacă omul L-a născut pe Dumnezeu, adevărată-i o poveste scrisă de om.

Imagine cover: Miniatură în Tetraevanghelia, Anastasie Crimca