Elena Spiridon
19.05.2016

În doi…

când îmbrăcam frumoasa-mi ie,

am dat de vechea-mi poezie,

păstrată ca pe un sfânt crez…

visez acum, sau nu visez?

 

cuvinte scrise cu sfială,

aşa, ca-n prima zi de şcoală,

ce-au dispărut ca într-o vrajă…

s-au aciuat în suflet, strajă.

 

ce-mi place azi să le privesc

şi uneori chiar mă hrănesc

din seva lor… şi le-aş ruga,

să-mi lase verbe-a conjuga.

 

cu ele vreau să mă alint,

cu ele vreau să mă prezint

la judecata de apoi,

să nu fiu singură, ci-n doi.

 

oare-am făcut o faptă bună,

scriind poemul împreună?

Foto: Andi Spot